دستوالعمل های بانک مرکزی


مشکلات دستوالعمل های بانک مرکزی برای واردکنندگان

📝رسول کوهستانی پزوه

یکی از اقدامات مهم و تاثیرگذار بانک مرکزی که اتفاقاً موجب کاهش قیمت ارز و تلاطم‌های ارزی شد، بخشنامه اصلاح مبلغ تراکنش‌های بانکی بود که در هفته‌های گذشته ابلاغ و اجرا شد که شامل موارد زیر است؛

– سقف عمومی تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ ۳۰ میلیون ریال است.

 

سقف عمومی تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای پایانه کارت خوان شعبه‌ای برای هر فقره کارت در هر شبانه روز با شرط احراز هویت عینی و حضوری، مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال است.

 

– هر کارت بانکی فقط می تواند روزانه ۵۰۰ میلیون ریال خرید از دستگاه های کارتخوان داشته باشد.

– ارسال کد ملی دارنده کارت در تمام تراکنش های کارتی به هنگام پاسخ تراکش اجباری است.

– درج «بابت» در تمام دستور پرداخت های ارسالی در سامانه های ساتنا و پایا اجباری است.

 

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص اعمال محدودیت تراکنش‎های بانکی اعلام داشته: در عمل هیچ محدودیتی در انتقال وجه با مبالغ بالا به وجود نیامده است و مردم برای انتقال وجه یا خرید با مبالغ بالا می‌توانند از سامانه ساتنا این عملیات را بدون محدودیت انجام دهند. مردم همچنین می‌توانند در معاملات بزرگ با مبالغ بالا از انواع و اقسام چک ها ازجمله چک عادی، رمز دار و تضمین‌شده بهره گیرند.

 

 

ناصر حکیمی درباره اعمال محدودیت تراکنش‌های کارتی، اظهار داشت: نکته اصلی این است که با تغییرات سقفi تراکنش‌های بانکی هیچ محدودیتی برای زندگی مردم ایجاد نشده و تنها بانک مرکزی با این مهم، یک انتظام بخشی در ابزارهای پرداخت بر اساس کاربرد آن اعمال کرده است تا مردم به نسبت کاربرد هر یک از ابزارهای بانکی و پرداخت از خدمات آن برخوردار شوند.

 

 

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تأکید کرد: آنچه در اعمال محدودیت سقف تراکنش‌های کارتی برای بانکi مرکزی مهم بوده، مشخص بودن مبدأ و مقصد پول است و این‌که با این نظم و انتظام از هر ابزاری با توجه به کاربردی که دارد در جای خودش استفاده شود.

وی همچنین اظهار داشت: در این فرآیند مدیریت ریسک اعمال می‌شود و از جابه‌جایی وجوه میلیاردی با ابزار کارت و خالی شدن حساب‌ها در مبالغ کلان از این مسیر جلوگیری می‌شود. ازاین‌رو با این اهداف فرآیند تراکنش‌های کارتی با محدودیت هر کد ملی در طول روزi نهایت تا ۱۰۰ میلیون تومان امکان پذیر بوده و این امر اجرایی شده است.

وی یادآور شده که : کارتی که ابزاری غیرحضوری است، ریسک‌های بیشتریi به نسبت ابزار حضوری دارد. از این رو با اعمال محدودیت‌های فوق از ایجاد سوءاستفاده‌ها در قالب کلاه‌برداری، فیشینگ و پول‌شویی جلوگیری تا حجم خسارتی که از این مسیر ایجاد می‌شود کاهش یابد، همچنین حجم تراکنش‌های مشکوک نیز قابل‌کنترل می شود.

 

این اقدام که باهدف جلوگیری از سفته‌بازی و انجام معاملات مشکوک انجام شده است.

🔻 با این اوصاف در پرداخت ها ، در هر روز بیشتر از مبالغ اعلام شده امکان جابجایی وجه وجود ندارد اقدامات بانک مرکزی که موجب آرامش در بازار ارز و جلوگیری از سفته بازی و عملیاتi های پولشویی و غیره شده جای تشکر و قدردانی دارد اما چند سوال از بانک مرکزی :

🔹 آیا بانک مرکزی فکری به حال کارت خوان های موجود در گمرکات اجرایی و سازمان های مالیاتی که و شهرداری هاi که جهت تسهیل امور اقدام به اتصال کارت خوان ها به حسابهای سازمانهای خود نموده اند تا مراجعین در صفوف بانک معطل نشوند نموده است ؟

🔸 آیا سازمانهای دولتی که اقدام به دریافت آنلاین عایدات دولت می نمایند نیز شامل این محدودیت شده اند ؟

با بررسی بعمل آمده در گمرکات کشور این دستورالعمل بانک مرکزی موجب بروز مشکلاتی در انتقال وجه و پرداخت ها شده است و برخی شرکت ها برای رفع مشکل خود اقدام به افتتاح حساب در بانک مثلا گمرک شهید رجایی نموده اند تا در انتقال وجه دچار مشکل نشوند از طرفی این موضوع می تواند کلاهبرداری های آتی را در پی داشته باشد.

📌پیشنهاد می شود بانک مرکزی حسابهای دولتی و کارت خوان های دولتی دریافت کننده حقوق و عوارض گمرکی و مالیاتی و .. را از شمول این محدودیت ها مستثنی نماید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *